Jak skutecznie uczyć się biologii

Biologia jest jednym z najbliższych nam przedmiotów – dotyczy procesów zachodzących w naszym ciele, bliższym i dalszym otoczeniu oraz roślin i zwierząt, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Często jednak nauka przysparza trudności, co może wynikać z niekompetencji nauczyciela, nieciekawie prowadzonych lekcji czy niezrozumienia kluczowych zagadnień. W jaki sposób uczyć się biologii, aby nie tylko poradzić sobie na sprawdzianach czy egzaminie maturalnym, ale również w codziennym życiu?

Lepiej zrozumieć, niż wkuwać na pamięć

To jedna z najważniejszych zasad w nauce biologii. Niewątpliwie warto poświęcić swój czas na dogłębne zrozumienie danego procesu, przeanalizowanie schematu, powiązanie nowych informacji ze zdobytą wcześniej wiedzą. Pozwoli to uniknąć bezmyślnego wkuwania słowo po słowie danych formułek, których nie będziemy potrafili zastosować w praktyce. Mogą nam w tym pomóc liczne publikacje, np. Vademecum matura biologia. Zagadnienia w tego typu książkach są przedstawione w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, a barwne ilustracje i czytelne schematy ułatwiają analizowanie i przyswajanie danej partii materiału. Ma to szczególne znaczenie na egzaminie maturalnym, gdzie często konieczne jest połączenie informacji z różnych działów, co bez zrozumienia tematu jest praktycznie niemożliwe.

Nauka z różnych źródeł

Warto pamiętać, że w nauce biologii podręcznik i notatki z lekcji to nie wszystko. Aby jak najlepiej zrozumieć ten przedmiot i skutecznie przyswoić wiedzę, powinniśmy korzystać z rozmaitych źródeł. Dobrym rozwiązaniem będą nie tylko różnorodne publikacje w postaci repetytoriów, zeszytów ćwiczeń czy arkuszy maturalnych, ale również wszelkie dostępne w Internecie pomoce. Możemy korzystać z merytorycznych filmików, interaktywnych zadań, quizów czy podcastów, dzięki którym poszerzymy swoje wiadomości i zwrócimy uwagę na ważne zagadnienia. Warto także uważnie obserwować otaczającą nas przyrodę – spacery po lesie, wyjście na łąkę czy wycieczka do zoo bądź ogrodu botanicznego również może stanowić doskonałą okazję do nauki biologii w praktyce.